17. Układ QWERTY dla Ferris Sweep

Dzisiejszy wpis jest odpowiedzią na Wasze pytania, o przesłanie układu QWERTY, który domyślnie wgrywam na zamawiane u mnie klawiatury Ferris Sweep.

Wprowadzenie

Nawet najlepsza i najbardziej ergonomiczna klawiatura jest niewiele warta bez układu klawiszy czy używając angielskiej nomenklatury layout.
Układ klawiatury jest czymś co pozwala na dostosowanie samego fizycznego układu klawiszu pod nasze preferencje. W moim odczuciu powinniśmy móc łatwo dostosowywać układ klawiszy do swoich potrzeb.

W komentarzach i pytaniach mailowych dostaje od Was pytania czy nie podzielę się swoim układem, który miałby stanowić bazę do Waszych dalszych modyfikacji. Przyznam, że nigdy nie odmówiłem takiej prośbie, dodatkowo teraz chcę wyjść im naprzeciw i oto w tym poście publikuje Układ QWERTY do Ferris Sweep sprzedawanych w moim sklepie.

W kolejnych postach podzielę się z Wami pozostałymi układami.

Ferris Sweep Układ QWERTY

Layer 0 – Warstwa podstawowa

Przechodząc do sedna każdego układu, a więc do tak zwanej warstwy podstawowej. Znajdują się na niej klawisze, które najczęściej używamy mianowicie: Litery.

Ponadto

  • Lewy kciuk odpowiada za takie klawisze jak ESC, Backspace
  • Prawy kciuk odpowiada za: Spacje i Enter

W klawiszach dedykowanych kciukom jak i w praktycznie całym dolnym wierszu układu mamy do dyspozycji klawisze o podwójnej akcji tak zwane Tab and hold, które wykonują inna akcje przy kliknięciu, a inną przy przytrzymaniu.

Przykład:
Tak oto klawisz Lewy dolny klawisz przy kliknięciu odpowiada za Z, natomiast wciśnięty wyśle sygnał Shift.

Layer 1 – Cyfry i symbole

Warstwa 1 (liczymy od 0), na którą przechodzimy z warstwy podstawowej przytrzymując prawym kciukiem Spacje, która zmienia się po przytrzymaniu w klawisz zmiany warstwy na tak cały czas wciśnięcia.

Górny wiersz odpowiada za symbole, środkowy za cyfry, dolny natomiast za wszelkie symbole potrzebne do tworzenia wyrażeń z cyfr i symboli z powyższych wierszy.

Naturalnie dolny wiersz analogicznie jak w poprzedniej warstwie stanowią klawisze Tap and hold.

Layer 2 – Klawisze F1-F12

Jako programista, muszę mieć łatwy dostęp do klawiszy z zakresu F1-F12, stąd też po przytrzymaniu kciukiem Enter na warstwie podstawowej.

Dzięki tej warstwie operowanie takimi skrótami jak Alt+F8 czy Cmd+Shift+F12 staje się bezproblemowe.

Layer 3 – Strzałki i nawiasy

Przechodzimy teraz z obsługi prawego kciuka na lewy. Wciskając Backspace na warstwie podstawowej. Lewa ręka zyskuje dostęp do nawiasów oraz klawisza Tab.

Klawisze ułożene pod prawą dłonią powinny nie stanowić zagadki dla miłośników Vima. W miejscu gdzie mamy klawisze H-J-K-L pojawiają się strzałki.

Layer 4 – Multimedia i obsługa myszki

Ostania warstwa jest taką wisienką na torcie… Wciskamy i trzymamy kolejno: Backspace i trzymając go, Spacje. Co przeniesie nas do tej wartwy.

Lewa ręka zyskuje dostęp do klawiszy multimedialnych, jak Play, Stop, Vol+.
Prawa ręka pozwala na kontrolowanie MYSZKI! Tak, możemy kontrolować kursor myszki z poziomu klawiatury.

Ferris Sweep układ QWERTY – Link do układu

Poniżej link do układu, zostanie on wysłany na Waszego maila.

Ferris Sweep Układ QWERTY

Poniżej link do układu QWERTY, który zostanie wysłany na Waszego maila. Układ ten jest domyślnym układem klawiatury Ferris Sweep, która jest sprzedawana w moim sklepie.
Ferris Sweep Układ QWERTY

Send download link to:

Podsumowanie

Przedstawiłem układ, który stanowi finał moich wielu iteracji w dostosowywaniu układu. Który możecie dowolnie modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb!

Podzielcie się proszę swoimi układami w komentarzach.

Pozdrawiam,
Bartosz Pater

Dodaj komentarz