Wprowadzenie
W dzisiejszym wpisie postaram przybliżyć różnicę pomiędzy Ferris Sweep v1 Compact a Ferris Sweep 2.2. Opiszę różnice w budowie samej PCB, funkcjonalności oferowanych przez oraz jaki to ma wpływ na codzienne użytkowanie.
Tabela zawartości
Wizualne porównanie klawiatur
Poniżej przedstawiam porównywarkę obrazów jak to prezentuje się w praktyce
PCB Różnice
W pierwszej kolejności porównajmy sobie same płytki PCB i omówmy różnice ich różnice fizyczne. W górnej części obrazka poniżej znajdują się PCB dedykowane to Ferris Sweep v1 Compact, natomiast w dolnej części Ferris Sweep 2.2.
Obustronność PCB
Pierwsza różnicą jest fakt, że w przypadku wersji v1 mamy dwie płytki natomiast w wersji 2.2 jest to jedna połączona ze sobą płytka.
Powód jest następujący, otóż PCB do Ferris Sweep v1 Compact jest dwustronna. Oznacza to, iż ta sama płytka PCB bo odpowiednim odwróceniu może być dedykowana dla lewej jak i prawej strony.
PCB Ferris Sweep 2.2 ma dedykowaną lewą stronę jak i prawą.
Konsekwencje obustronności
Lutowanie kontrolerów
- Kontroler w Ferris Sweep v1 Compact musi być przylutowany inaczej na obu połowach
- Na lewej połówce Pro Micro lutujemy komponentami do dołu
- Na prawej połowie Pro Micro lutujemy oponentami do góry
- Kontrolery w Ferris Sweep 2.2 lutowane są zawsze komponentami do dołu
Przyciski resetu
- Z racji wymagania obustronności PCB przycisk reset w Ferris Sweep v1 Compact jest TH (Through-Hole) czyli w miejscu pinów resetu są otwory na wylot aby możliwym było przylutowanie przycisku reset z dwóch stron.
- W przypadku Ferris Sweep 2.2 reset button jest montowany powierzchniowe SMT.
Dodatkowe funkcjonalności Ferris Sweep
Ferris Sweep 2.2 posiada dodatkowe funkcjonalności których nie uświadczymy w wersji v1, są to
- Miejsce montażowe dla podkładki zmieniającej kąt klawiatury
- Możecie ją znaleźć pod tym linkiem: Tenting Puck
- Miejsce montażowe dla dedykowanego włącznika klawiatury (znajduje się pod kontrolerem) w wersji bezprzewodowej. Dzięki temu możliwym istnieje wykonanie Ferris Sweep w wersji bezprzewodowej, a konkretnie możliwość odłączania zasilania aby klawiatura nie byłą włączona cały czas.
Poniżej załączam zdjęcie z różnicami wielkości PCB, Ferris Sweep v1 Compact został położony na spodzie, widocznej z góry PCB Ferris Sweep 2.2.
Widać, że same płytki są dość podobne rozmvaiarmi, rzekłbym wręcz identyczne jedyne obserwowalne różnice to
- W wersji v1 miejsce na kontroler jest dłuższe, wersja 2.2 jest wycięta
- Nie do końca jest to widoczne na zdjęciu ale środkowa kolumna przełączników w wersji 2.2 jest umiejscowiona milimetr/dwa wyżej.
Funkcjonalności oferowane a rzeczywiste zastosowanie
Podsumowując Ferris Sweep 2.2 względem pierwszej generacji ma zasadniczo ==3== różnice:
- Dedykowana PCB pod lewą i prawa stronę
- Przygotowanie pod podstawkę
- Przygotowanie pod włącznik dla wersji bezprzewodowej
Chciałbym się odnieść do każdego z powyższych punktów, naturalnie jest to moja subiektywna opinia i nie każdy musi co więcej nie powinien się z nią zgadzać.
Dedykowana PCB pod każda ze stron
Moim zdaniem takie rozwiązanie rodzi 3 problemy.
Pierwszym jest fakt, iż przy zamawianiu musisz podać iż w jednym rysunku PCB są dwa rysunki. Co jest inaczej liczone etc. Gdy zamawiałem PCB pierwszy raz nie byłem tego świadom, przez co były problemy z moim zamówieniem.
Drugim problemem jest przycisk RESET lutowany w technologii SMT, trzeba dużo większej precyzji w lutowaniu aby lut był dobry. Dodatkowo sam przycisk jest mikroskopijny, co utrudnia jego wlutowanie.
Przygotowanie pod podstawkę
Osobiście Ferris Sweep podoba mi się w obudowie, w której sprzedawany jest w moim sklepie: Ferris Sweep.
Dodatkowo cenię sobie tą klawiaturę za jego kompaktowe rozmiary i możliwość zabrania jej gdziekolwiek jak i wykorzystywania jej bez podpórek pod nadgarstki. W przypadku podstawki sama mobilność klawiatury ulega zmniejszeniu. W mojej perspektywie mobilność w tej klawiaturze gra pierwsze skrzypce.
Przygotowanie pod wersję bezprzewodową
Zbudowanie wersji bezprzewodowej wymaga poza samą adaptacją płytki PCB wymaga:
- Kontrolera z obsługą Bluetooth
- Baterii do zasilania
Zacznijmy od kontrolera, popularnym kontrolerem z obsługą Bluetooth jest nice!nano, niestety sam kontroler jest 4 krotnie droższy od Ardurino Pro Micro wyposażonego w USB-C. Zatem Ferris Sweep w wersji bezprzewodowej musiałby być co najmniej 2 krotnie droższy niż jego przewodowy odpowiednik.
Baterie kompatybilne z Ferris Sweep 2.2 dostępne są na Chińskich portalach Bateria 3.7V 110mAh 301230 litowo polimerowy. Natomiast sprowadzanie i sprzedaż akumulatorów czy baterii jest w skrócie karkołomne. O tyle ile jest szansa, iż każdy z nas może zamówić sobie taką baterię na własny użytek o tyle jej dystrybucja już nie jest taka prosta.
Moje subiektywne podsumowanie
Reasumując moje powyższe rozważania, moglibyście uznać, że nie zalecam wyboru wersji Ferris Sweep 2.2 ponad Ferris Sweep v1 Compact, nie jest to do końca prawda. I to zależy od konkretnego przypadku.
Ferris Sweep v1 Compact czy Ferris Sweep v2
Zatem kiedy warto kupić Ferris Sweep v2
- Gdy decydujesz się na zakup złożonej klawiatury i masz wybór pomiędzy v1 i 2.2, zawsze lepiej wybrać nowszą konstrukcję PCB.
- Gdy planujesz używać podstawek zmieniających kąt klawiatury
- Gdy planujesz zbudować bezprzewodową klawiaturę
Kiedy nie warto rozważać zakupu Ferris Sweep 2.2
- Gdy jesteś w posiadaniu Ferris Sweep v1 Compact, w moim odczuciu nie warto kupować nowej klawiatury dla powyższych funkcjonalności
- Gdy będziesz sam składał klawiaturę i nie masz doświadczenia, przylutowanie przycisku resetu może być trudne.
- Gdy masz możliwość zakupu Ferris Sweep v1 Compact taniej i masz zamiar używać jej standardowo tj. w obudowie i z podłączeniem przewodami
Podsumowanie
Ferris Sweep 2.2 wprowadza szereg usprawnień względem pierwszej wersji, jednak w moim odczuciu przy standardowym zastosowaniu tej klawiatury nie są one rewolucyjne.
Zostawcie proszę w komentarzu informację czy Waszym zdaniem funkcjonalności dostarczane przez wersję 2.2 są dla Was kluczowe?
Klawiatury Ferris Sweep v1 Compact jak i Ferris Sweep 2.2 możecie znaleźć w moim sklepie zarówno w formie zestawu DIY jak i gotowych do połączenia.
Pozdrawiam,
Bartosz