ergonomiczna klawiatura

16. Jaka ergonomiczna klawiatura na początek?

W tym wpisie zastanowimy się jaka ergonomiczna klawiatura świetnie sprawdzi się jako ta pierwsza.
Wybór pierwszej ergonomicznej klawiatury jest niesamowicie istotny, zły wybór może skutkować zniechęceniem i porzuceniem, natomiast dobrze dobrana klawiatura pod nasze potrzeby sprawi, że nie tylko nasza praca stanie się zdecydowanie przyjemniejsza ale tez bardziej efektywna.

Czy istnieje idealna ergonomiczna klawiatura?

Niestety muszę Cię na wstępie rozczarować, nie ma czegoś takiego jak idealna dla każdego a zarazem uniwersalna ergonomiczna klawiatura.

Zależność idzie następująco, im bardziej klawiatura i jej układ jest ergonomiczna, tym bardziej odbiega od standardowej, a zatem tak zwany próg wejścia jest zdecydowanie większy.

Z drugiej strony klawiatura która bardzo przypomina standardową klawiaturę nie poprawi nam znacząco komfortu pracy, natomiast będzie się na nią łatwiej przesiąść.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór są osobiste preferencje i wymagania każdego z nas.

Cechy Klawiatur ergonomicznych

Czym Klawiatury ergonomiczne różnią się od standardowej klawiatury? Klawiatura ergonomiczna to klawiatura, która przez swoją budowę i zastosowane w niej rozwiązania wspiera ergonomię – a więć jest przystosowana do anatomicznych właściwości człowieka.

Wśród cech zwiększających dostosowanie klawiatur ergonomicznych do anatomii możemy wyróżnić:

  • Klawiatury dzielone
  • Ortolinearny układ klawiszy
  • Przesunięcie kolumnowe
  • Dedykowane przyciski dla kciuków
  • Klawiatury wklęsłe

Można powiedzieć, że im więcej powyższych założeń zastosowano w danej klawiaturze jest ona bardziej ergonomiczna.

Złotym środkiem jest więc takie dobranie klawiatury aby była jak najbardziej ergonomiczna a zarazem komfortowa

Wybór klawiatury

Kolejność wymienionej w poprzednim rozdziale liście jest nie przypadkowa . Ułożona została od cechy, najbardziej wpływającej na ergonomiczność, oczywiście względem mojej subiektywnej oceny

Jeśli miałbym polecić jaką klawiaturę ergonomiczną wybrać jako pierwszą, w sytuacji gdy nie nie mieliśmy odczynienia z ergonomicznymi klawiaturami wcześniej wybrałbym taką klawiaturę która spełnia dwie pierwsze funkcje ergonomiczności. Czyli Klawiatura dzielona z układem ortolinearnym.

Dlaczego? odpowiedź poniżej

Klawiatura dzielona

Używanie klawiatury dzielone w moim odczuciu jest jednym z o ile nie najistotniejszym elementem poprawy ergonomii. Szczególnie w przypadku długiego przesiadywania przed klawiaturą, czyli w wszystkich zawodach w szeroko rozumianym IT jak i tych gdzie dużo się pisze.

O zaletach klawiatur możecie przeczytać na jednym z moich wcześniejszych wpisów Klawiatury dzielone, czy nie dzielone — Oto jest pytanie

Chciałbym abyście przyjżeli się porównaniu na obrazku poniżej, po lewej mamy klawiaturę dzieloną, po prawej standardową. Kolorem zielonym zaznaczyłem kierunek przedramion, niebieskim natomiast nadgarstków


Możemy zauważyć dwie kluczowe różnice:

1. Ułożenie barków

W przypadku klawiatury ergonomicznej przedramiona mamy na szerokości barków, w zwykłej klawiaturze są one ułożone w postaci lejka.
Ułożenie barków postaci lejka jest niekorzystne, gdyż może prowadzić do:

  • wystających łopatek
  • garbienia się
  • zapadania się klatki piersiowej

W przypadku używania klawiatury dzielonej, możemy ją dostosować do swojej szerokości barków, układając je prostopadle względem naszego ciała. Pozwoli to na otwarcie klatki piersiowej, *ściągnięcie łopatek.

2. Ułożenie nadgarstków

Myślę, że doskonałym wytłumaczeniem jest sam rysunek przedstawiony poprzednio. Naturalnym a zatem bardziej ergonomicznym jest proste ułożenie nadgarstków względem przedramion.
Pisząc na standardowej klawiaturze, nadgarstki są ułożone pod kątem tworząc wylot wspomnianego wcześniej lejka.
W przypadku klawiatury dzielonej linia nadgarstków i przedramion stanowi niemalże prostą.

Klawiatura ortolinearna

Abym mógł wyjaśnić dlaczego klawiatura ortolinearna zwiększy ergonomię klawiatury muszę najpierw wyjaśnić czy jest magiczne przesunięcie wierszowe. Przesunięciem wierszowym nazywamy przesunięcie kolejnych wierszy klawiszy względem siebie. Nie ma to w żadnym wypadku pozytywnego wpływu na komfort pisania. Jest to zaszłość z klasycznych maszyn do pisania, gdzie względy konstrukcyjne wymuszały taką budowę. Więcej możecie przeczytać w wpisie: Klawiatura QWERTY i jej 2 wady

Przesunięcie wierszowe

Wyobraźmy sobie nasze dłonie, gdzie każdy paznokieć pokolorowany jest innym kolorem. (Pomysł nie przypadkowy – inspiracją były paznokcie mojej Małżonki 🙂 ). Całość powinna prezentować się następująco:


Jak można zauważyć przypisanie kolorów a zatem i palców w przytadku klawiatury QWERTY jest, można by rzec nielogiczne i nie intuicyjne.
O tyle ile dla prawej ręki mogło by to jeszcze mieć sens, iż sposób ułożenia klawiszy jest zgodny z ułożeniem nadgarstka czy i dłoni. W przypadku lewej ręki jest zupełnie odwrotnie.

Zwróćcie proszę uwagę na ułożnie kolorów, a zatem przypisanie palców w przypadku ortolinearnej klawiatury dzielonej, gdzie kolory są ułożone w kolumnach a dzięki temu że klawiatura jest dzielona, możemy dostosować kąt ułożenia klawiatury względem dłoni.

Proponowane klawiatury

Podsumowując wszystkie powyższe rozważania chciałbym zaproponować klawiatury które są z nimi zgodne, i mogą sie sprawdzić jako pierwsze.

Let’s Split

Idealnym kandydatem spełniającym oba powyższe założenia jest klawiatura Let’s Split.
Realizuje dokładnie te założenia, a więc jest ortolinearną klawiaturą dzieloną.

I prezentuje się ona następująco na poniższym zdjęciu:

ergonomiczna klawiatura

Let’s Split idealnie nadaje się na pierwszą ergonomiczną klawiaturę gdyż jak widać z zdjęcia:

  • Jest ortolinearna – spełnia pierwsze założenie
  • Jest dzielona – spełnia drugie założenie
  • Jej układ klawiszy przypomina standardową klawiaturę, a wiec klawisze takie jak backspace, spacje, Tab i inne modyfikatory ułożone są analogicznie.

Naturalnie samą klawiaturę Let’s Split można personalizować, poprzez wybór różnych Keycapów, przełączników, kolorów obudowy czy nawet samych obudów.

Na przedstawionym wyżej zdjęciu przedstawiony jest Let’s Split w czarnej obudowie wydrukowanej na drukarce 3D, poniżej natomiast alternatywa, czyli Let’s Split w wersji minimalistycznej. Gdzie obudowa wykonana została z dwóch płyt Plexi.

Klawiaturę tą można znaleźć w internecie, co więcej jest dostępna również w moim sklepie! Zachęcam do odwiedzin strony sklepu: Let’s Split.

Adox

Drugą propozycją jest zaprojektowana przeze mnie klawiatura, którą nazwałem Adox (A z racji, że jest to moja pierwsza zaprojektowana przeze mnie klawiatura, dox – na wzór ErgoDox).

Klawiaturę tę zaprojektowałem z myślą o realizacji dokładnie tych dwóch założeń: klawiatury dzielonej i ortolinearnej, jednak miała to być klawiatura jednoczęściowa. Dzięku temu przeskok mentalny jest mniejszy, a klawiatura przypomina bardziej tradycyjną.

Klawiaturę Adox również możecie znaleźć w moim sklepie pod linkiem: Adox

Podsumowanie

W tym wpisie przedstawiłem jakie klawiatury w moim subiektywnym odczuciu stanowić będą idealne rozwiązanie na początek przygody z ergonomicznymi klawiaturami.
Z rozważań wyszło, iż będą to klawiatury ortolinearne klawiatury dzielone takie jak: Let’s Split oraz Adox. Obie te klawiatury dostępne są w moim sklepie.

Pozdrawiam,
Bartosz

Dodaj komentarz