5. Klawiatura QWERTY i jej 2 wady

W dzisiejszym wpisie omówię kluczowe niedoskonałości używanych przez nas klawiatur. Klawiatura QWERTY zna ją każdy i to na niej się skupimy.

Uprzednio mogliście przeczytać o wygodzie pisania względem Colemak vs QWERTY. Dzisiejszy wpis dotyczyć będzie dwóch podstawowych wad układu, które wpływają w znaczącym stopniu na naszą codzienna pracę.

Klawiatura QWERTY a maszyna do pisania

Powyższe urządzenia dzieli epoka. Wyglądają zastanawiająco podobnie. Można by wyróżnić dwie wspólne cechy:

  • Przesunięcie każdego kolejnego wiersza klawiszy
  • Przypisanie liter poszczególnym klawiszom.

Rozprawmy się z tymi dwoma zagadnieniami.

Przesunięcie wierszowe

Zastanawiało może Cię kiedyś dlaczego kolejne wiersze klawiatury są przesunięte? W moim odczuciu to przesunięcie nie jest ani pomocowe w pisaniu ani nie pozwala na szybsze pisanie, czy nawet bardziej komfortowe. Mnie po prostu ono wkurza! Sprawia, iż muszę wykrzywiać swoje palce w nienaturalny sposób aby móc cokolwiek napisać. Efekt w moim przypadku jest taki, iż mój styl pisania pozostawia wiele do życzenia – niemniej jednak spróbujcie efektywnie napisać Z czy X. Osobiście w 90% nie trafiam w klawisz. Postanowiłem zbadać przyczynę. 

Odpowiedzią są poniższe zdjęcia

Ciekawe czy udało Ci się wpaść na rozwiązanie? Tak, chodzi o budowę samych klawiszy w maszynie do pisania. Zwróć proszę uwagę na połączenie klawiszy w kolejnych wierszach. Różnią się między sobą. Zauważ proszę jak elementy łączące klawisz z wnętrzem klawiatury są ułożone. 

FAKT: Przesunięcie wierszowe pozwala na podłączenie kolejnych wierszy klawiszy, umieszczając cięgna kolejnych wierszy obok siebie, co powoduje samo przesunięcie klawiszy.

QWERTY w maszynach do pisania

Układ QWERTY został wynaleziony na potrzeby maszyn do pisania. Maszyny do pisania są niejako przodkami współczesnych klawiatur. Patentu dokonał w roku 1878 dziennikarz i wynalazca Christopher Latham Sholes. I wyglądają następująco (Dziękuje Pawłowi za wypożyczenie maszyny na potrzeby wpisu)

Klawiatura qwerty w maszynie do pisania

Przed nastaniem ery QWERTY rozmieszczenie liter na klawiaturze było alfabetyczne. Powodowało te jednak zakleszczanie się czcionek. Shoes przeanalizował najczęściej występujące po sobie litery w języku angielskim i rozmieścił je tak aby kolejne litery były od siebie oddalone fizycznie na klawiaturze, lub obsługiwane jednym palcem, przez co niemożliwym było wciśnięcie ich szybko jedna po drugiej.

Aby to zobrazować posłużmy się przykładem. Popatrzcie na czcionki na poniższych zdjęciach:

Która ma większą szansę na zacięcie? Zdecydowanie sytuacja przedstawiona na pierwszym zdjęciu. 

FAKT: Ułożenie klawiszy na QWERTY zostało zaprojektowane aby zminimalizować zakleszczanie się czcionek podczas pisania.

Współczesna klawiatura a układ QWERTY

Popatrz proszę na poniższe zdjęcie i zastanów się czy wymienione uprzednio cechy charakterystyczne układu QWERTY są koniecznością w współczesnych klawiaturach?

Odpowiedź jest jednoznaczna i oczywista. NIE. Zastanówmy się:

  • Ułożenie klawiszy QWERTY
    W klawiaturach nie występuje zakleszczenie się klawiszy, co więcej współczesne klawiatury pozwalają na jednoczesne naciśnięcie kilku przycisków.
  • Przesunięcie wierszowe
    Współczesne klawiatury nie używają cięgna do połączenia klawiszy z mechanizmem głównym klawiatury. Zwyczajowo jest to w przypadku klawiatur mechanicznych płytka PCB, która zapewnia obsługę przycisków w miejscu styku przełącznika z samą obudową klawiatury.

Powstaje zatem zadać pytanie… Skoro powyższe rzeczy nie są wymagane w współczesnych klawiaturach, to dlaczego klawiatura z 2022 roku wygląda praktycznie tak samo jak maszyna do pisania z XIX wieku? 

Rozwiązanie zagadki

Rozwiązanie zagadki jest zaskakująco proste… Ponieważ, ludzie przyzwyczaili się do takiego układu. W czasie transformacji maszyny do pisania na elektroniczne klawiatury większym zyskiem było odtworzenie już znanego układu klawiatury.

Nie ma to jednak nic wspólnego z ergonomią, czy optymalizacją samego pisania. Układ QWERTY był znany i rozpowszechniony zatem postanowiono go nie optymalizować.

Problem współczesności

Popularność QWERTY jest zatrważająca, układ tak bardzo się rozpowszechnił, iż większość osób nie zdaje sobie sprawy z jego historii oraz faktu istnienia alternatyw.

Mam na myśli także osoby blisko związane z IT. 

Moim zdaniem, każdy z nas powinien sam odpowiedzieć sobie na jedno pytanie. Czy ilość czasu jaką spędza pisząc na klawiaturze warta jest nauki efektywnego układu czy może lepiej używać czegoś co nie jest powiązane w żaden sposób z efektywnością, jedynie z przyzwyczajeniem. 

Przecież, jeżeli coś jest używane przez miliony musi być dla nas dobre, prawda? 

Pozdrawiam,
Bartosz

1 comment

    […] już potrzebna w żaden sposób nowoczesnych klawiaturach. Jeden z moich poprzednich artykułów Klawiatura QWERTY i jej 2 wady szczegółowo opisuje powód wprowadzenia tego rozwiązania oraz jego bezcelowość w dzisiejszych […]

Dodaj komentarz